Wydział Fizyki i Wydział Biologii UAM

XX Poznański Festiwal Nauki i Sztuki, Wydział Fizyki UAM, 26 kwietnia 2017 – byliśmy, widzieliśmy, poznaliśmy, dowiedzieliśmy się. I po raz kolejny okazało się, że fizyka jest fascynująca.

Pod opieką pań Lidii Francuzik, Katarzyny Chyży i Marii Nawrockiej uczestniczyliśmy w wykładach i pokazach na których m.in. dowiedzieliśmy się  jak zaśpiewa metalowa płyta oraz jak zachowują się przedmioty, gdy jest bardzo zimno, czym jest osmoza, dlaczego proszek spiera plamy, co woda ma wspólnego z telekomunikacją oraz dlaczego niebo w ciągu dnia jest niebieskie, a wieczorem czerwone, co może oznaczać wzrost temperatury w organizmie człowieka i jak można to wykorzystać do postawienia trafnej diagnozy, co zdradzi nam serce, gdy zbadamy je za pomocą EKG, jaki jest związek węgla z fizyką i jak najłatwiej zrobić grafen.

Młodzież uczestniczyła w warsztatach: „Kiedy biologia spotyka się z fizyką”, na których uzyskali odpowiedź na pytania m.in.: dlaczego białko na patelni się ścina. Fascynujące okazały się także warsztaty dotyczące kuchni molekularnej, czyli jak kreatywnie wykorzystać wiedzę naukową w kuchni. Część grupy brała udział w ćwiczeniach laboratoryjnych „Od atomu do… czyli najnowsze metody obrazowania”, na których wykonywali analizę materiałów za pomocą mikroskopu elektronowego i rezonansu magnetycznego.

Na Wydziale Biologii mogliśmy podziwiać piękną roślinność, a także obejrzeć na żywo przedstawicieli największej grupy zwierząt – stawonogów – m.in. ptasznika, skorpiona i poznać ich biologię. Na holu uczelni można było podziwiać wystawę fotografii pt. „Motyle dzienne środkowej części Wybrzeża Słowińskiego”.

Było warto, za rok też jedziemy.